Екип от специализирано формирование на Българската армия успешно неутрализира опасен боеприпас, открит в района северно от град Казанлък. Операцията е проведена след сигнал за наличие на невзривен предмет, открит по време на изкопни дейности в местността.
От Министерството на отбраната съобщиха, че става въпрос за силно корозирала 82-милиметрова осколочно-фугасна мина. По първоначални данни боеприпасът е бил без взривател, но въпреки това е представлявал сериозна опасност за населението.
„Мината беше своевременно разузната, транспортно обезопасена и унищожена при спазване на всички мерки за безопасност“, уточняват от ведомството. В операцията са участвали военнослужещи от батальона за обезвреждане на невзривени бойни припаси към Втора механизирана бригада в Стара Загора.
Експертите напомнят на гражданите, че при откриване на подозрителни предмети, наподобяващи военни боеприпаси, е от изключителна важност те да не бъдат докосвани или премествани. Най-адекватната реакция е обезопасяване на зоната и незабавно подаване на сигнал към органите на Министерството на вътрешните работи или към Министерство на отбраната.
Снимка: bta.bg








