Административният съд в Пловдив взе ключово решение, с което отмени разпоредба от Наредбата на Общинския съвет, засягаща реда за записване и отписване на деца в общинските детски ясли и градини. Спорният член предвиждаше автоматично отписване на децата, в случай че те отсъстват повече от 30 дни без основателна (извинена) причина.
Съдебното решение
Решението на магистратите идва след подадена жалба от родител, който оспори законосъобразността на текста. Според съда, наложената от местната власт разпоредба влиза в противоречие с правата на децата и процедурните правила, касаещи достъпа до предучилищно образование и отглеждане.
„Автоматичното прекратяване на правото на посещение без задълбочено разглеждане на индивидуалния случай е непропорционална мярка“, сочат мотивите на съда. Магистратите посочват, че административният акт трябва да бъде съобразен с действащото законодателство на национално ниво, което защитава правото на детето на място в общинска детска институция.
Каква е процедурната промяна?
До момента разпоредбата на чл. 50, ал. 1 от Наредбата на община Пловдив позволяваше на администрацията да отписва деца от яслените и първа възрастова група след изтичане на едномесечен срок на системни отсъствия. Сега, с отмяната на тази разпоредба, общината ще трябва да преразгледа начина, по който контролира присъствието и дали са нужни нови мерки, които да не накърняват интересите на родителите и техните деца.
Решението на Административен съд – Пловдив не е окончателно и подлежи на обжалване пред Върховния административен съд, но към момента поставя под въпрос практиката за автоматични санкции в детските заведения.
Снимка: bta.bg






