Унгария отменя решението за оттегляне от МНС
Унгарският парламент предприе неочаквана стъпка, отменяйки официалното решение на правителството на Виктор Орбан за излизане от Международния наказателен съд (МНС). Законодателният орган прие внесения от Петер Мадяр проектозакон с категорично мнозинство.
Решението бе взето след гласуване, при което 133 депутати подкрепиха инициативата, 37 гласуваха „против“, а петима се въздържаха. Това развитие бележи сериозен политически обрат, като на практика анулира предходните административни планове на кабинета в Будапеща за прекратяване на юрисдикцията на съда.
„Това е ясен сигнал по отношение на международните ангажименти на страната“, коментират политически анализатори. Приетият проектозакон, внесен в понеделник, е насочен към запазване на пълноправното членство на Унгария в институцията, базирана в Хага.
Към момента няма официален коментар от администрацията на премиера Виктор Орбан относно това как това парламентарно решение ще бъде приложено на практика и дали правителството ще се опита да оспори волята на депутатите.
Снимка: Дневник








