Община Петрич започва изпълнението на амбициозен проект за изграждането на нов парк в централната градска част. Съоръжението ще се простира на площ от 5100 кв. м и има за цел да предложи по-модерна, устойчива и приветлива среда за жителите и гостите на града.
Екологична инициатива с трансграничен характер
Проектът, озаглавен „Трансграничен пакт за зелен пулс“ (Green Pulse Cross-Border Pact – G-PACT), се финансира по програмата ИНТЕРРЕГ България – Северна Македония. Основната концепция на инициативата е създаването на т.нар. „побратимени паркове“, които да подобрят градското планиране и качеството на живот чрез разширяване на зелените площи.
„Инвестицията в зелена инфраструктура е от ключово значение за устойчивото развитие на общината,“ отбелязват от местната администрация. Очаква се новият парк не само да подобри естетическия облик на центъра на Петрич, но и да осигури дългоочаквано място за отдих и социални срещи за гражданите.
Проектът G-PACT е част от по-широка стратегия за засилване на сътрудничеството в трансграничния регион и насърчаване на екологичните политики, които да направят градската среда по-устойчива на климатичните промени.
Снимка: bta.bg








