Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков обяви пред журналисти в Министерския съвет, че е предприел категорични мерки по случая с мащабното незаконно строителство в местността „Баба Алино“ край Варна. Според изявлението на министъра, от днешния ден началникът на Службата по геодезия, картография и кадастър (СГКК) във Варна трябва да бъде освободен от длъжност.
„Незаконно строителство в мащаби, които не съм си представял, че мога да установя“, заяви Шишков, описвайки ситуацията в района. Той подчерта, че проверките са разкрили сериозни пропуски и нарушения, допуснали изграждането на цяло незаконно селище.
Хронология на нарушенията
Министър Шишков поясни, че проблемът е натрупан във времето, като посочи конкретен период от средата на 2023 г., през който административният контрол е бил крайно недостатъчен. Решението за дисциплинарното уволнение идва като директен отговор на установените пропуски в работата на местната кадастрална служба.
Това действие е част от по-широките усилия на Министерството на регионалното развитие за справяне с незаконното строителство в защитени и регулирани зони по Черноморието, което остава един от водещите приоритети в работата на ведомството през последните месеци.
Очаква се в следващите дни да бъдат оповестени и допълнителни подробности относно процедурите по премахване на незаконните обекти в местността „Баба Алино“ и осигуряването на законосъобразното ползване на територията.
Снимка: bta.bg







