Ново културно средище във Варненска област
В центъра на град Аксаково бе открит първият паметник на светите братя Кирил и Методий на територията на Варненска област. Събитието се превърна в значим културен момент за региона, подчертаващ стремежа към съхранение на духовното наследство и признателност към делото на създателите на славянската писменост.
Тържествена церемония
Монументът бе осветен лично от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, който придаде празнична тържественост на момента. Официалното прерязване на лентата на паметника беше извършено съвместно от областния управител на Варна Марио Смърков и кмета на община Аксаково инж. Атанас Стоилов.
Сред официалните гости на събитието присъстваха още председателят на Общинския съвет в Аксаково Светлана Добрева, представители на местната власт и общественици, които се поклониха пред приноса на Светите равноапостоли за българската и европейската култура.
Поставянето на този паметник е поредната инициатива, с която Аксаково утвърждава ролята си на център, посветен на просвещението и съхраняването на българските традиции.
Снимка: bta.bg








