Европейската гимнастика (European Gymnastics) официално обяви, че премахва всички наложени санкции върху състезателите от Русия и Беларус. Решението идва в унисон с предприетите стъпки на най-високо ниво от Международната федерация по гимнастика (FIG).
Влизане в сила на промените
Промяната става факт след като на 18 май 2026 година Световната федерация преразгледа рестрикциите си. Изпълнителният комитет на европейската структура потвърди, че премахва специфичните „Ad-Hoc“ правила, които ограничаваха участието на атлетите от двете държави. Решението влиза в сила незабавно.
„След решението на Световната гимнастика от 18 май 2026 г. за премахване на всички ограничения по отношение на руските и беларуски спортисти, с което се неутрализират правилата Ad-Hoc, предприехме стъпки за хармонизиране на нашите наредби“, се посочва в официалното съобщение на европейската институция.
Това спортно-административно решение слага край на периода на изолация за гимнастиците от Русия и Беларус в рамките на европейските първенства и турнири, провеждани под егидата на European Gymnastics, и се очаква да промени сериозно конкурентната среда в дисциплината в предстоящите състезателни цикли.
Снимка: bta.bg








