С празнично шествие Бургас почете Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Стотици жители и гости на града се събраха, за да отбележат 24 май – един от най-светлите български празници.
Честванията потеглиха от центъра на Бургас
Тържественото шествие потегли точно в 10:30 часа от площад „Тройката“. Начело на колоната застанаха ученици, които носеха икони и празничен портрет с ликовете на светите равноапостоли Кирил и Методий. Емоционалният момент беше допълнен от вдъхновяващ надпис „Върви, народе възродени“, даващ тон на празничното настроение.
В почетната процесия се включиха и седмокласници от Основно училище „Пейо К. Яворов“, които носеха символите на глаголицата, последвани от единадесетокласници, представящи съвременната кирилица. С този символичен жест младите хора отдадоха почит към делото на създателите на славянската писменост.
Празникът като символ на приемственост
Според официалните данни на Община Бургас, в общоградското отбелязване на 24 май взеха участие множество ученици, учители и дейци на културата. Празникът за пореден път се превърна в символ на приемственост между поколенията и доказателство за значимостта на българското образование и културно наследство.
В целия град беше усетено празничното настроение, като бургазлии изразиха своето уважение към учителите и културните дейци, които продължават делото на Светите братя и днес.
Снимка: bta.bg








